^Zpět

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


Skiclub Lipno

Lyžařský oddíl - zakladatel areálu Kramolín

>

 Téměř 60letá tradice SkiClubu Lipno:

Vznik našeho klubu se datuje na začátek šedesátých let, kde na práci TJ Elektrárna Lipno   navázala koncem 60 let TJ Lipno.

Později, po pádu komunismu, byla TJ Lipno v roce 1990 přejmenována na SkiClub Lipno.

Na založení a rozvoji klubu se podílelo mnoho lidí.

Nelze si ale nevzpomenout na Milana Klápu, Lídu Polesnou a Jirku Stropka, kteří se na nás z nebe určitě s hrdostí  dívají.

Budeme se snažit řídit krédem, kterým se řídili oni.

To krédo zní : pracovitost - hrdost - tradice                                           

                       

 

Vzpomínka dlouholetého člena Františka Šímy na začátky lyžování na Lipně - 

Já jsem začal svojí činnost v lyžování na Lipně v roce 1963, když jsem přišel koncem srpna z vojny  a byl jsem požádán tehdejšími členy TJ Elektrárna Lipno o převoz  boudy, později zvané „Stropkárna“ z přístaviště, kde sloužila jako prodejní kiosek, na Kramolín. To bylo někdy v listopadu 63 a byl to docela horor, protože už bylo umrznuto a poprašek sněhu, nebyla ještě cesta, po které se teď jezdí, tak jsem musel přes Dvorečnou, některé úseky to šlo smykem dolů, třetí fůru už jsem vezl přes Vyšší Brod.

TJ Elektrárna Lipno vedl Ing. Odvárko, mimochodem jeho synové byly později reprezentanti v kanoistice, dále v tom byli zapojeni lidé z RaJ hotelu Lipno, pp. Voda a Řepa, dále manželé Polesných, hajný Sládeček, další jména si už moc nepamatuji, ale na př. pp. Rigan, Černý, většinou lidé z elektrárny. Kdy přesně byla založena TJ Elektrárna Lipno  nevím, ale muselo to být o hodně dříve, protože jí reprezentovala Lída Polesná, když získávala ty světové tituly v kanoistice. V této době měl lyžařský oddíl už výborné výsledky s mládeží, kdy vyhrávali v kraji a na mistrovství republiky  bývali do první desítky, zejména Láďa Stropek, bratr Jirky, našeho dlouholetého vlekaře a malá Sládečková. Také se v té době lyžovalo na Dvorečné, tam už je teď les a také na Lipně u „patnáctky“.  To už byl vykácen první průsek na 200 m na vlek, ale  lyžaři šlapali pěšky, protože první háčkový řetízkový vlek byl v provozu až od sezony 63/64. Ten poháněla centrála s ležatým jednoválcovým motorem Slavia Napajedla. Teď už nebudu moc přesný, ale někdy v roce   68, 69 byl odejit z elektrárny Ing. Odvárko, odešla i ta parta z hotelu a TJ Elektrárna Lipno zanikla. V té době na Kramolíně také trénoval lyžařský oddíl Domu pionýru z Kaplice, který vedli mimo jiné Honza Prém a  Míra Tyc. Oni ale nějak zapomněli, že do motoru, zvláště ležatého, se musí dolévat olej, tak došlo k vyložiskování, neboli „vylágrování“. Tím se lyžování na Kramolíně přerušilo. To se ještě Milan Klápa nijak neangažoval, přestože byl už od dětství nebo mládí dobrý lyžař se zkušenostmi z Krkonoš.  V té době už jsme se Milanem  delší dobu kamarádili, chodili jsme lyžovat i bez vleku na různá místa a jezdili jsme za lyžováním také na Zadov a Nové Hutě. Někdy těsně po sedmdesátém roce jsme se s iniciativy Milana Klápy dali do znovuzprovoznění vleku. Já jsem z mého zaměstnání opatřil tříválcový motor z autobagru, který na Povodí připojili na alternátor a tak byl vlek opět funkční. Začali jsme o víkendech dělat brigády, napřed sami se střídavou náhodnou pomocí, jsme prodloužili vlek o padesát metrů a tím začal nekonečný proces rozvoje Skiareálu Lipno - prodlužování a přestavovaní vleků a dnes už lanovek na Kramolíně. Aby byla tato činnost oficiálně zastřešena  vznikla na popud Milana Klápy TJ Lipno – to bylo někdy koncem šedesátých let. O 20 let později, po celospolečenských změnách, se TJ Lipno přetransformovala na dnešní  SkiClub Lipno.

Copyright © 2020 Skiclub Lipno Rights Reserved.